Charitě hrozí kolaps, kvůli jedinému hlasu

18.04.2011 07:16

Autor: Moravský Sever, Stanislava Rybičková

Zábřeh - V Zábřehu hrozí kolaps sociálních služeb, které svým klientům poskytuje Charita. V rozpočtu jí totiž bude chybět více než jeden milion korun, o který žádala město. Ke schválení příspěvku chyběl na posledním jednání zastupitelstva, kde nebyli přítomni čtyři členové koalice, jediný hlas.

Charita žádala o 950 tisíc korun na činnost a o 200 tisíc korun na veřejné WC na Valové, které provozuje jako chráněné pracoviště a zaměstnává tam dva lidi se zdravotním postižením. Rozpočet města s oběma příspěvky počítá, teď šlo jen o to schválit smlouvy. A na nich se proces zadrhl.

„Neznevažuji potřebu charitních služeb, ale bez upřesnění, na co přesně jsou peníze určeny, pro smlouvu hlasovat nemohu. Nelíbí se mi, abychom dávali bianco šek a nevěděli, co za něj dostaneme,“ ozval se jako první Ondřej Jašek (Zdravý Zábřeh).

Mně to jako bianco šek nepřipadá. Z vyúčtování příspěvků z minulých let je jasné, na co Charita peníze používá. A moje dlouhodobá dobrá zkušenost s Charitou je pro mě směrodatná,“ snažil se přesvědčit kolegy starosta František John (KDU-ČSL).

Nepodařilo se mu to. Příspěvek na činnost při hlasování nepodpořili zastupitelé za KSČM a Zdravý Zábřeh a Jana Špičková (Nestraníci). Hlasování o smlouvě týkající se provozu veřejného WC dopadlo podobně. Pokud by chybějící koaliční zastupitelé na jednání nechyběli, smlouvy by byly schváleny.

„Bohužel jsem byla služebně v Praze. Lituji klienty Charity a neumím si představit, jak teď bude její ředitel situaci řešit,“ řekla Božena Sojáková (nez.). Podobně včera reagoval i další chybějící Antonín Janhuba (Volba pro město).

Ředitel Charity Zábřeh Jiří Karger vyloučil, že by se z peněz, které dává Zábřeh, financovaly služby v jiných obcích, jak se někteří zastupitelé obávali. Každou z obcí, kde služby poskytuje, Charita každoročně adresně žádá o podporu, má s ní smlouvu a dostává od ní příspěvek. Například vloni z 52 oslovených nepřispěly pouze čtyři menší obce. V Zábřehu a jeho osadách se Charita stará ročně o 620 lidí.

Z jednání zastupitelstva odcházel ředitel Charity s velkými obavami. Charita se totiž už potýká se snížením dotací od ministerstva. Momentálně jí chybí téměř tři miliony korun.

„Snad je to jen nedorozumění. Pokusíme se předložit smlouvu znovu s podrobnějšími informaci, které zastupitelé požadovali,“ řekl Karger. Zároveň ale podotkl, že stanovit dopředu přesné částky na jednotlivé služby není možné, protože skladba klientů se během roku mění a s tím i potřeba peněz na jednotlivé činnosti.

„Charita dlouhodobě poskytuje sociální služby, které by jinak muselo podle zákona zajišťovat město. Smlouvy půjdou znovu na jednání zastupitelstva za dva měsíce. Mezi tím uspořádá město informativní schůzku pro zastupitele, aby se s financováním sociálních služeb a jejich potřebností mohli ještě více seznámit,“ řekl starosta John.

Co by se stalo, kdyby příspěvek od radnice v Zábřehu nakonec přece jen nedostala?

„To by znamenalo bankrot a zrušení našich služeb,“ řekl Jiří Karger.

Zpět