Masarykova škola má konečně šanci na opravu a „zuška" na nové sídlo

24.08.2012 22:52

Masarykova škola má konečně šanci na opravu a „zuška" na nové sídlo

Masarykovu školu v Zábřehu zatím užívá dům dětí.

Autor: DENÍK/Stanislava Rybičková

24.8.2012 10:52

Zábřeh - Zábřežská základní umělecká škola má reálnou šanci, že do dvou let získá nové sídlo v bývalé Masarykově škole, kterou dnes užívá dům dětí. Budova ve Školní ulici v samém centru města ale nejdřív nutně potřebuje rekonstrukci. Zatím na ni nebyly peníze a nad záměrem využití pro „zušku" schváleným už v roce 2005 se dočasně zavřela voda. Teď vyplul opět na povrch.

Město totiž získalo významnou pomoc v podobě patnácti milionů korun evropské dotace z Regionálního operačního programu. Radnice o ni žádala už před čtyřmi lety, uspěla až napodruhé. Rekonstrukce přijde asi na 48 milionů korun.

Znamená to sehnat zbývajících 33 milionů, možná méně, protože výběrové řízení může cenu srazit dolů. Bude to obtížné, zvlášť když nás čeká několik dalších velkých investic - zejména rondel u kulturního domu a zateplení školy na Severovýchodě. Ale musíme se o to pokusit, protože je to zřejmě poslední šance, jak dotaci získat. Dotační programovací období totiž už pomalu končí," řekl starosta Zábřehu František John (KDU-ČSL). Podle jeho slov je pro město lepší strategie raději vyšponovat rozpočet úvěrem, než o dotaci do městského majetku přijít.

Pro základní uměleckou školu je získání nového sídla klíčová věc, protože zatím působí ve dvou od sebe vzdálených budovách u kostela a v Krumpachu a obě jsou nevyhovující. Škola zřizovaná krajem platí radnici nájem, platit ho bude i v novém působišti.

„Pro město je lepší ponechat si v majetku méně budov, ale v dobrém stavu. Objekt v Krumpachu bychom tedy zřejmě prodali, v případě budovy ZUŠ u kostela existuje už z doby starosty Fabiána záměr vyměnit ji s farností za její zahrady a z nich udělat další městský park. Ale o těchto záměrech se bude ještě jednat," uvedl František John.

Rekonstrukce Masarykovy školy změní vnitřní dispozici budovy. Vznikne tu pětadvacet učeben pro hudební obory a po jedné učebně pro hudební nauku, literárně dramatický obor a obor výtvarný. Bude tu i taneční a koncertní sál a nahrávací studio. V plánu je také přístavba chodby pro koncertní sál. S pomocí dvou nových vyrovnávacích ramp a výtahu má být celý objekt bezbariérový.

Přestěhováním ZUŠ do Masarykovy školy ovšem přijde o prostorné sídlo Dům dětí a mládeže Krasohled, který tu našel dočasný azyl v roce 2007. Po letech stability a soustředění činnosti na jedno místo by ho opět čekalo nepříjemné stěhování, a to nejspíš do volných prostor zábřežských škol. Proti této hrozící roztříštěnosti protestovalo letos na jaře v petici asi osm set lidí, příznivců domu dětí.

Masarykova základní škola sídlila v objektu od třicátých let. Po komunistickém puči muselo jméno prvního prezidenta z názvu zmizet, označení pak znělo: I. základní škola. V roce 1994 byla zrušena a budovu využívalo do roku 2000 místní gymnázium pro výuku nižšího stupně. Pak ji převzala sousední III. základní škola, od roku 2006 byla budova prázdná. O rok později se sem začal postupně stěhovat dům dětí.

Autor: Stanislava Rybičková

Zpět